Strona główna » Kolory

Kolory

Kolor ma znaczenie.
O roli koloru w ubraniu.

Nie od dziś wiadomo, że kolor odzieży, jaką nosimy na co dzień wpływa na stan naszego samopoczucia.Nie jest zatem przypadkiem, jaką garderobę wyciągamy z szafy każdego ranka. Mimowolnie sięgać możemy po taki typ i kolor odzieży, który współgrać będzie ze stanem naszego samopoczucia danego ranka.Kolor odzieży wpływa nie tylko na stan samopoczucia osoby, która ją nosi. Nasz kolor jest także nośnikiem informacji o nas dla otoczenia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej znaczeniu poszczególnych kolorów:

Kolor czarny - jest to, bez wątpienia jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów, gdyż można go łączyć z niemal wszystkimi pozostałymi barwami, łatwo komponuje się w zgrane stylizacje. Jest to także kolor, który w zasadzie nigdy nie wychodzi z mody, łączy się z elegancją i sukcesem.
W kulturze europejskiej i amerykańskiej kolor ten kojarzony jest jednak w znacznej mierze ze smutkiem i depresją. Osoby pogrążone w żałobie zakładają zwykle ubrania w tym kolorze. Osoby depresyjne także częściej sięgają po odzież w tym odcieniu.
W kulturze starożytnego Egiptu i w świecie Indian kolor ten natomiast kojarzony jest z życiem.

Kolor biały - barwę tę kojarzy się z czystością, uczciwością i prostotą. Podobnie, jak kolor czarny, jest to barwa uniwersalna, którą z łatwością można łączyć z innymi odcieniami. Twierdzi się, że kolor biały daje poczucie optymizmu, radości i poprawia samopoczucie. Jest to także barwa, która kojarzona jest z  przestrzenią i wolnością, dlatego też kolor ten często wybierają osoby, które cenią sobie przestrzeń i nie lubią być ograniczane. Warto jednak pamiętać, iż w początkach chrześcijaństwa, kolor biały oznaczał żałobę, do dziś w Japonii po śmierci domownika, przystraja się pomieszczenia w tym właśnie kolorze

Kolor czerwony - to kolor idealny dla osób ospałych i bez energii. Osoby, które noszą czerwone ubrania niejako nasycają się tą barwa, nabierają ochoty do działania i witalności. Kolor ten ożywia, rozgrzewa i rozbudza zmysły. Czerwień uważana jest za barwę miłości oraz władzy.

Kolor niebieski - idealny w garderobie osób, które szukają odpoczynku i odprężenia. Kolor ten uspokaja i ułatwia zasypianie. Niebieski należy do barw chłodzących, dlatego też doskonale sprawdza się w lato. Kojarzony jest z wodą, dlatego też skutecznie odstrasza owady. W dawniejszych czasach chaty na wsiach często malowane były na kolor niebieski, wszystko po to, by owady trzymały się z dala od takiego domostwa. Kolor niebieski poprawia także koncentrację.

Kolor żółty - to barwa idealna na smutek i depresję. Kolor ten kojarzy się ze słońcem, przywołuje wakacyjne wspomnienia i dzieciństwo. Żółty odcień ubrań, podobnie jak kolor czerwony, przyciąga uwagę i dodaje energii.  Kolor ten, ze względu na swoją wymowność wykorzystywany jest na znakach drogowych, które mają ostrzegać. Ciężko ten kolor przeoczyć. Duża ilość żółci może jednak działać na człowieka przytłaczająco i rozstrajać go. Korzystając z tego koloru, warto go nosić z umiarem i odpowiednio komponować z innymi barwami. Kolor żółty doskonale sprawdza się w ubraniach na wszelkiego rodzaju wykłady oraz  spotkania, podczas których trzeba załatwić ważną sprawę. Podświadomie bowiem kolor żółty zachęca do słuchania i bycia blisko z rozmówcą.


Kolor zielony - działa chłodząco i kojąco, rozluźnia i łagodzi wszelkie napięcia. Kolor ten polecany jest osobom prowadzącym bardzo aktywny tryb życia. Ponieważ zieleń kojarzy się z trawą, lasami i przyrodą, nosząc ją będziemy się czuć bardziej zrelaksowani i wypoczęci.

Kolor różowy - kojarzony jest z dzieciństwem, pluszowymi kocykami i zabawkami. Osoby, które nader często sięgają po ten kolor w swojej garderobie mogą wysyłać do otoczenia sygnały, że jeszcze nie odcięli się od swojego dzieciństwa,że potrzebują być zauważeni i zaopiekowani. Mężczyźni podświadomie unikają tego koloru, uważając go za barwę zarezerwowaną dla kobiet.


Zanim zatem sięgniemy po odzież w konkretnym kolorze, przypomnijmy sobie jego znaczenie i wybierzmy ten, który będzie najlepiej współgrał z nami danego dnia i pomagał nam z wszelkiego typu trudnościami.

Poniżej podstawowe kolory, których używamy w produkcji fartuchów (niektóre z nich mogą być dostępne tylko przy większym zamówieniu):
alt


 

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu